לא בכל יום

טיפ טיפה טיפים

מאז שהתגוררנו שנתיים וחצי בטיוואן למדנו שחופשים צריך לתכנן כמה חודשים מראש בעיקר אם יש כוונה לטייל במקומות חדשים. את הטיול האחרון לגרנד קניון, ברייס קניון וציון פארק אשר תיעדתי בתמונות בפייסוש בכל יום, תיכננו בעצמנו. הורדנו שתי תוכניות מהאינטרנט והתאמנו אותן לצרכים ולזמנים שלנו כמשפחה כך שהתוכנית תהיה מגוונת, כך שלא נבלה זמן ארוך מדיי ברכב ושנמקסם את מה שיש לראות ולעשות במסגרת הזמן שלנו.

עכשיו, אחרי שערימות הכביסה כבר טופלו ולא נשארה אף גרב ללא זוג(!!!) וכן סיר מבושל וסלט טרי ולא עוד המבורגרים עם צ'יפס רווי שמן נחים במטבח, אני יכולה לעמוד על כמה נקודות שהפכו את הטיול הזה למופלא.

נקודה ראשונה היא עניין התכנון. באמת שתכננו טוב. המסלול שעשינו היה מסלול מעגלי שיצא מלאס וגאס וחזר לשם. חישבנו את זמני הנסיעה מתחנה אחת לאחרת וידענו מה היינו רוצים לראות בכל תחנה שנגיע אליה. אבל מה שיותר חשוב הוא לשמור על גמישות מחשבתית ולהסכים להיפתח לשינויים. השארנו מקום לספונטניות והפתעות כך שלדוגמא, לא כל בתי המלון היו מוזמנים מראש. היו מקומות שבהם סימנו לעצמנו מס' דברים ששווה לראות ובסוף התפספס לנו והחלפנו את התוכנית באחרת לפי המלצה של תושבי המקום ולפי מה שהתחשק לנו. שינויים בתוכנית תמיד מולידים הפתעות מיוחדות ומתבלים את הטיול באופן שלא ישכח וזה גם משהו שהופך את הטיול מטוב למצויין.

הנקודה הבאה היא להגיד יותר "כן" ופחות "לא". הייתי מעלה את הנקודה הזו גם ליומיום אבל במסע משפחתי שהוא חופש היא אפילו יותר חשובה. זו חלק מהפתיחות והשחרור שיש להגיע אליו כשיוצאים יחד. השגרה מגלגלת את כולנו למעין תבנית אוטומטית של עבודה, שעות, זמנים, שיעורים, מטלות, חוגים, הסעות ועוד ועוד, וכ"כ חשוב לעצור את האוטומט הזה ובמקום סכמה רגילה של מה כן ומה לא, לשחרר. להעיר כמה שפחות, להסכים כמה שאפשר לכמה שיותר – אין הרגשה נעימה מזו לכולם.

לא להתעסק במה שהיה אפשר "אם".. ברצינות. מה יועיל? הגעתם למקום שבו לפי התוכנית הייתם אמורים נאמר לעשות ראפטינג על הקולורדו, אבל מה לעשות שאפריל ומזג האויר מתעתע, יום לפני ירד גשם זלעפות וסגרו את האתר. מה יועיל עכשיו שתגידו "אם היינו באים יום לפני…" וכן הלאה למיליון דברים שעלולים להשתבש במהלך התכנון ותוך כדי הטיול וגם בחיים בכלל. לחזור ולספר לעצמך את אותו סיפור שלא הצליח, אם זה לא בא כדי לתחקר וללמוד איך לתקן לפעם הבאה, זה מיותר וטפשי ובעיקר מדרדר אנרגיות.

להשתדל בכל יום לפחד קצת ממשהו. זו לא קלישאה. כשבכל יום את בוחרת לעשות משהו שאפילו מפחיד אותך במעט קורים מס' דברים: קודם כל זו הזדמנות לרגע של חינוך ודוגמא אישית לילדים שלומדים ממך לא לפחד מלפחד וגם להתגבר על פחד. שנית, האדרנלין ואחריו תחושת הסיפוק הם כמו לצעוד בתוך החיים עצמם במקום לאגף אותם מימין. זה הכיף, אלו הן החוויות שלא ישכחו, שם צומחים. שם חיים.

לקנות מזכרת. לא משנה לאן טיילנו ואיפה היינו, תמיד קנינו מזכרת. הילדים וגם את תמיד תרצו לקנות משהו (למזכרת). כשמראש את מגדירה לעצמך ולילדים שכל אחד יוכל לבחור לעצמו קניה אחת (או יותר) וזה יהיה משהו שתמיד יזכיר את אותו הטיול, אז אולי לא חסכת כסף אבל חסכת התלבטויות בסוגיות חינוכיות כי היית מוכנה לזה מראש ושחררת. מעבר לכיף הקניה החדשה, תיעדת מכלול של זכרונות שקשורות באותו רגע. אותי שיכנעתי.

אלוהים נמצא בפרטים. כשאני אומרת את זה אני מתכוונת לדוגמא שאם את יודעת שהטיול כולל נסיעות ארוכות ויש איתכם עוד שלושה ילדים ברכב, אז כנראה שיהיה שווה להשקיע ברכב מספיק גדול ומרווח. אם את יודעת שהטיול כולל נסיעות ארוכות עם שלושה ילדים ברכב, אז כנראה שיהיה שווה להשקיע בנישנושים ושתייה וכן בעצירות שישברו את רצף הנסיעה ויקלו. אם את יודעת… אז כנראה שיהיה שווה מדי פעם לציין בפני הילדים איזה יופי הכל, מה זה מרגיש, איזו שמש, איזו שלווה ושקט, מה טעים, איזה פרח מדהים באמצע המדבר וכן הלאה ובעיקר מה מיוחד לאותו מקום אליו הגעתם ולרגע המסויים שנמצאים בו. לדבר בגובה עיניים ולהאיר (אם את יודעת).

דני לביא. בפוסט הבא.


IMG_5764

מודעות פרסומת

8 תגובות בנושא “טיפ טיפה טיפים

 1. באמת טיפים שווים. בעיקר עניין התכנון.
  בד"כ אין לי סבלנות לזה.
  כשאנחנו נוסעים עם אחרים שיותר מתכננים, אז הם מחפים עלינו ואני מגלה איזה ערך יש לכך.

  Liked by 1 person

  1. באמת החלק של התכנון הוא מעט מסורבל, אבל אצלנו יש שיתוף פעולה וזה מה שעוזר.. אני מתעסקת יותר במסלול וב״אטרקציות״, ליאור בהזמנות של הטיסות ובתי המלון. ומזל שזה לא הפוך 😅

   אהבתי

 2. תובנות חשובות! טיולים עם הילדים יכולים להיות נהדרים אם לומדים תוך תנועה לאמץ גישה הולמת, וזה מה שמשתקף מהסיפור שלך, ענתי.
  כתוב יפה ובטוח שיעזור לאחרים במצבכם.

  Liked by 1 person

 3. ענתי ענתי,
  כמה יפה כתבת, כמה מדוייק וכמה טיפים נפלאים. אהבתי ועקבתי אחרי כל התמונות שלכם משם, ללא ספק מסע וחוויה לכל החיים עבורכם.
  לא נסענו מעולם לטיול משפחתי שכזה ולכן לא יכולה לומר אם יישמתי חלק מהדברים או איישם. אבל גם הטיול האחרון שנסעתי עם הבת שלי ללונדון שאיו בו אמנם מכונית שכורה או מסעות ארוכים במכונית, יכול בהחלט להסתנכרן לי עם הרבה דברים חשובים שכתבת כאן.
  מתחברת מאוד לתכנון, ואוהבת להשאיר פתחי מילוט 🙂 שינויים, גמישות והפתעות לא צפויות ממקומות טובים!! (כך אני תמיד מקווה רק ממקומות טובים)
  לא להצטער על מה שלא הספקנו או ראינו, לשמוח במה שכן הספקנו וראינו.
  יום עם מסלול ארוך מכונית או רכבות או ברגל תמיד לדאוג לנשנוש לשעת הצורך, חטיף, פירות, עוגיות. טיפ מעולה.
  מזכרות…נושא שאהוב עליי במיוחד. השתמשנו רבות בטיפ הזה. אם לא היא אז אני. וזה לא בהכרח משהו שמייצג את המקום הספציפי מבחינת פולקלור, פשוט משהו שמזכיר לי שהיינו בו. חפץ, גלוייה, ספר קטן, בגד…
  פחד, איזה טיפ מופלא הבאת כאן…אחד החשובים בעיני כשמטיילים עם ילדים.
  לי היה בעיקר פחד שהיא תאבד לי אי שם בים המוני האנשים ברכבת התחתית, או פחד מלנסות מסלול שלא תכננו אותו, או להתבלבל ברכבות…
  היא ראתה אותי ברגעים האלה בפחד הזה שלי…
  אבל כשהכל לבסוף הסתדר, היא היתה גאה בי שהסתדרתי, שהתגברתי על הפחד.
  שתכלס אמא את יודעת מה את עושה.
  ענתי תודה על הפוסט המצויין הזה, כתבת אותו ממקום כל כך בטוח ומנוסה, מחוויה טובה ומעצימה של כולכם.
  שמחתי להקיש את כל מה שכתבת כאן על הטיול שלנו.
  טיול כל כך שונה משלכם, אבל בעצם מסתבר כל כך דומה 🙂
  (עכשיו הולכת לקפל כביסה מלונדון…שבוע וחצי היא מחכה לי…)

  Liked by 1 person

  1. איך את תמיד מוצאת זמן להגיב בכזו תשומת לב לכל פרט, תמיד מתייחסת לכל הניואנסים ובודקת אותם מנקודת המבט הייחודית לך. כיף לי מאד לקרוא את מה שכתבת לי פה, כיף לי שאני יודעת שאת שם.. מסתכלת, קוראת ומלווה וגם תמיד מפרגנת. תודה לך תמרי תמרי🌷⭐️💜

   אהבתי

   1. אוהבת מאוד מאוד את הבלוג שלך ואוהבת לקרוא אותך.
    ולעולם לא אגיב על תוכן של שמישהו אחר כתב בכמה מילים.
    יודעת היטב במה זה כרוך לכתוב תוכן, לסכם חוויות, יודעת שתגובה מהלב ועם תשומת לב תמיד משמחת ונותנת אנרגייה להמשיך.
    ולכן אני כאן, איתך. נהנית ממך פשוט כך!!

    Liked by 1 person

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s